• Dbamy wspólnie i odpowiedzialnie
    o nasz dom - Mikołów

Aktualności

Wróć 

Jakie jest rzeczywiste zadłużenie Mikołowa?

Rozsądne zaciąganie zobowiązań pozwala na realizację o wiele więcej ważnych i oczekiwanych przez Mieszkańców inwestycji oraz działań podnoszących standard życia mieszkańców naszego miasta.

Ostatnia aktualizacja 2024-03-05

 

Zacznijmy od liczb i konkretów

 

Stan obecny zadłużenia naszego miasta w stosunku do jego dochodów spadł o 2,56%, w stosunku do tego samego wskaźnika zadłużenia w 2015r. gdy obejmowałem funkcję Burmistrza Mikołowa. Na koniec 2014r. wskaźnik zadłużeni wynosił 36,71%, zaś obecnie 34,15%. Natomiast sama wartość liczbowa długu rzeczywiście wzrosła z 56,8 do 95,2 mln zł, jednak wzrosły też dochody naszego miasta z 154,8 do 278,8 mln zł, co w analizie zadłużenia jest znaczące.

 

 

Każda gmina zaciąga różne zobowiązania, by móc realizować oczekiwania mieszkańców oraz zdobywać dodatkowe dofinansowania na inwestycje i programy, do których zawsze trzeba jeszcze dołożyć swój wkład, by je zrealizować. Proszę sobie wyobrazić o ile rzeczy mniej byśmy zrobili, gdybyśmy nie mogli posiłkować się zaciąganiem zobowiązań i realizować tylu inwestycji ile w ostatnich latach udało się zrobić. Zachęcam do przeglądnięcia chociażby slajdów na stronie a jeszcze lepiej dokładnego zapoznania się z informacją o inwestycjach, nie mówiąc już o innych działaniach: https://piechula.pl/content/nasze-inwestycje-3

 

Oczywiście zaciąganie długów musi być rozsądne a nad bezpieczeństwem w tym zakresie czuwają określają przepisy i Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO), która w zależności od wyniku finansowego budżetu gminy akceptuje bądź odrzuca możliwość uchwalenia budżetu gminy. Dokładnie tak było w 2015 roku, gdy obejmowałem urząd i poprzednia Pani Skarbnik przygotowała propozycję kolejnego budżet Mikołowa z przekroczonymi wskaźnikami, między innymi z powodu zadłużenia a RIO go nie zatwierdziło. Wtedy pożegnałem się z ówczesną Skarbnik i od tego czasu nasz każdy budżet był akceptowany przez RIO.

 

Przy okazji i w związku z pytaniami warto dodać, że Zakład Inżynierii Miejskiej także w tych latach zmniejszał swoje zadłużenie (jak w tabeli poniżej). Natomiast poręczenie przez Gminę kredytów ZIMu nie wchodzi w zadłużenie Gminy.

 

 

 

Dla bardziej dociekliwych załączam plik z dokładnym rozpisaniem zadłużenia naszego miasta.

 

Polecane strony

Copyright © 2024 Stanislaw Piechula

Design & code by SWIFT