• Dbamy wspólnie i odpowiedzialnie
    o nasz dom - Mikołów

Aktualności

Wróć 

MPZP

czyli zmiany Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.

Ostatnia aktualizacja 2024-03-29

Jednym z oczekiwań mieszkańców Mikołowa są zmiany Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), najczęściej w zakresie przekształcenia terenów rolnych pod tereny budowlane, najczęściej mieszkaniowe.

 

Kiedy zostałem burmistrzem w 2014 roku okazało się, że w urzędzie jest złożonych ponad 1000 wniosków o takie zmiany a wiele osób oczekiwało już na nie nawet kilkanaście lat. Dotychczas procedura zmiany planów polegała na wybieraniu szczęśliwców i organizowaniu przetargów na wykonanie kilku, kilkunastu zmian w planach rocznie. System ten i koszty, które by pozwalały na realizację wszystkich wniosków nie stwarzał możliwości ich realizacji dla wszystkich oczekujących w wymiernym czasie, dlatego na początku 2015 roku podjęliśmy decyzję, że sporządzanie planów zagospodarowania przestrzennego będzie się odbywało w sposób skoordynowany dla całego miasta. Co pozwoli realizować zmiany o wiele szybciej i dla większej liczby oczekujących.

 

Wśród oczekujących byli i są nadal właściciele, którzy chcą na swojej rodzinnej ziemi wybudować dom, jednak zdecydowanie większa liczba osób chce przekształcić i podzielić większe tereny rolne na działki w celach ich sprzedaży lub w ogóle sprzedać duże tereny rolnicze deweloperom.

 

W celu rozpoczęcia przekształceń w całym mieści powstało w 2015 roku Zarządzenie Nr 261/234/2015 z dnia 3 czerwca 2015 r. w sprawie „Wieloletniego programu sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta Mikołowa”, a Rada Miejska podjęła 10 uchwał o przystąpieniu do sporządzania MPZP na terenie całego miasta.

 

Niestety ku zadowoleniu jednych a rozczarowaniu innych, ktoś musiał być pierwszy a ktoś ostatni. W dodatku sporządzenie planów miejscowych dla całego miasta Mikołowa jest procesem trudnym i przede wszystkim długotrwałym.

 

Do marca 2024 uchwalono 24 plany miejscowe, które obecnie obejmują powierzchnię ponad 2500 ha, co stanowi ok. 35% powierzchni Mikołowa. Plany „wielkopowierzchniowe” obejmują obszary Gniotka, części Kamionki, Rety, Goja, Groni i części Borowej Wsi. W zrealizowanych planach rozstrzygnięto 415 wniosków (do tej liczby włączono projekt planu miejscowego dla obszaru Paniowy – etap I, w rejonie ulic Elsnera, Gliwickiej i Rusinów, który, nie został jeszcze uchwalony, ale jest na zaawansowanym etapie procedury) z czego 67% uwzględniono w całości lub w części,  31% wniosków nie zostało uwzględnionych, a pozostałe 2% to wnioski, które nie podlegały rozstrzygnięciu ze względu na to, że nie były związane z ustaleniami planów miejscowych.

 

Obecnie trwają prace nad planem miejscowym dla Sołectwa Mokre i Centrum oraz nad Planem Ogólnym obejmującym cały Mikołów, którego obowiązek sporządzenia do końca 2025 r. nałożył rząd w 2023 roku zmianą Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym na wszystkie gminy w Polsce.

 

Do wykonania poza powyższymi mamy jeszcze plany miejscowe dla sołectw Paniowy, Bujaków, pozostałych części Borowej Wsi, a także pozostałej dla części dzielnicy Kamionki.

 

            Zadaniem planów miejscowych jest nie tylko rozpatrzenie indywidualnych wniosków o zmianę przeznaczenia terenów (głównie z przeznaczenia rolniczego na zabudowę mieszkaniową czy usługową). Plan miejscowy musi określić również ile procent danej działki może być zabudowane, a ile musi pozostać biologicznie czynne, jakiej maksymalnej wysokości może być budynek i w jakiej odległości od drogi może być usytuowany. Trzeba ustalić zapisy dotyczące ochrony środowiska, przyrody i zabytków. Konieczne jest przeanalizowanie czy na danym terenie są tereny i obszary górnicze, złoża kopalin i czy występuje stara płytka eksploatacja górnicza. Nie bez znaczenia są przebiegi sieci elektroenergetycznych wysokiego napięcia i wodociągu magistralnego, przebiegających przez Mikołów.

 

Jednym z najważniejszych elementów każdego planu miejscowego jest ustalenie zasad obsługi komunikacyjnej poszczególnych obszarów. Ten temat jest każdorazowo przedmiotem ożywionych dyskusji i wzbudza najwięcej emocji, gdyż większość jest zainteresowana tylko zamianą ziemi pod budowlankę a nie interesuje się na początku ich skomunikowaniem, natomiast po powstaniu domów okazuje się, że drogi są zbyt wąskie, nie ma miejsca na chodniki i inne elementy drogowe, co z uwagi na błędne rozwiązania w latach wcześniejszych, co chwilę wzbudza napięcia. Mieszkańcy już osiedleni chcą mieć szerokie wygodne i bezpieczne drogi, chodniki, ścieżki rowerowe a nikt nie chce oddać centymetra ogródka, by taka infrastruktura mogła powstać.

 

Wymienione elementy nie wyczerpują zakresu analiz i prac, które muszą być przeprowadzone żeby rzetelnie sporządzić plan miejscowy, tym bardziej, że zakres ich szczegółowości musi odnosić się każdej pojedynczej działki, objętej sporządzanym planem.

 

Wspomniane czynniki, wraz z koniecznością przeprowadzenia procedury formalno-prawnej, w ramach której projekt planu musi być poddany opiniom, uzgodnieniom oraz konsultacjom społecznym.

 

Tak więc procedura zmiany MPZP przebiega stale i systematycznie są zmieniane kolejne tereny, jednak nie dzieje się to z tak szybko jak by wielu mieszkańców oczekiwało. Mamy nadzieję, że w ciągu kadencji 2024 – 2029 dokończymy ten proces dla całego miasta.

 

W załączeniu mapka z zaznaczonymi na kolorowo częściami miasta z już zmienionymi planami oraz tymi właśnie procedowanymi jak i oczekującymi.

 

Innych szczegółowych informacji udziela Biuro Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Mikołów tel.(32)3248544.

 

Polecane strony

Copyright © 2024 Stanislaw Piechula

Design & code by SWIFT