• Dbamy wspólnie i odpowiedzialnie
    o nasz dom - Mikołów

Aktualności

Wróć 

Zielone i kwitnące miasto

Mikołów ogród życia - musi być miastem zieleni i kwiatów. Możesz w tym pomóc - przeczytaj!

Aktualizacja tematu: 2022-12-18

Zabiegając by nasze miasto było zielone, kwitnące i kolorowe, sadzimy zieleń prawie wszędzie gdzie tylko się da, tworząc najdrobniejsze ogródki kieszonkowe i uzupełniając zieleń w każdym możliwym miejscu. Staramy się także o możliwie niskie koszty utrzymania zieleni, dlatego preferujemy roślinność tanią w utrzymaniu – możliwie bezobsługową i wytrzymałą na warunki atmosferyczne i klimatyczne. Sadzimy głownie drzewa i krzewy oraz trawy i byliny, a szczególnie chętnie ładnie kwitnące. W miejscach mocno zabudowanych wykorzystujemy też ściany i konstrukcje dla pnącz. Rabaty czy zieleńce z nasadzeniami pokrywamy matami i wysypujemy ozdobnym żwirem lub korą, by unikać konieczności plewienia.

 

Wygraj kwitnące krzewy i drzewa

By zieleń pojawiała się także na eksponowanych terenach prywatnych, wprowadziliśmy konkurs pt. „Zielony i kwitnący Mikołów - eksponowane miejsca prywatne”, w którym gmina sponsoruje zakup roślin - http://bip.mikolow.eu/?a=16144

 

Wskaż drzewo na pomnik przyrody

By ochronić dostojne i piękne drzewa, szczególnie w okolicznych lasach w których prowadzi się coraz większą wycinkę, ustanawiamy pomniki przyrody i namawiamy mieszkańców, by zgłaszali nam takie drzewa, które z uwagi na swoje rozmiary mogą zostać uchwalone przez Radę Miejską chronionymi pomnikami przyrody. Znajdując drzewo o odpowiednim obwodzie, wystarczy je zgłosić do Urzędu (um@mikolow.eu) podając jego gatunek, wymiary i miejsce w którym rośnie (najlepiej współrzędne GPS). 

 

Posadź drzewo w Mikołowie

Każdy mieszkaniec może zaproponować miejsca, w których warto zasadzić drzewa – www.drzewo.mikolow.eu

W doborze gatunków drzew stosujemy mieszanie gatunków wytrzymałych na suszę i szybkorosnących, przy drogach uzupełniamy drzewa gatunkami kwitnącymi i niskopiennymi.

 

A konkretnie na przykładach:

 

- z pnączy osobiście bardzo lubię wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata), który sadzimy na ogrodzenia i pergole, można z niego tworzyć nawet drzewa, nie jest wymagający co do gleby, ilości światła i wody, ładnie kwitnie i pozostaje zielony nawet zimą,

 

 

 

- rabaty i zieleńce z roślinami wysypane żwirkiem lub korą by nie zarastały chwastami,

 

 

 

 

- parki kieszonkowe,

- pnącza

 

 

 

 

 

Polecane strony

Copyright © 2023 Stanislaw Piechula

Design & code by SWIFT