• Dbamy wspólnie i odpowiedzialnie
    o nasz dom - Mikołów

Aktualności

Wróć 

Oświetlenie ulic

Oświetlenie działa według wschodów i zachodów słońca.

Procesorowe sterowniki (139 szt.) oświetlenia ulicznego (5048 lamp) na terenie Gminy Mikołów ustawione są zgodnie z czasem europejskim i codziennie same zmieniają czas zapalania i gaszenia lamp w taki sposób, by było to skorelowane ze wschodem i zachodem słońca. Nie są w stanie jednak uwzględnić zmian pogody i tego, że czasem przy zachmurzeniu bywa ciemniej niż przy bezchmurnej pogodzie.

 

Przykładowo jednego dnia wieczorem oświetlenie zapala się o zachodzie słońca o godz, 19.00, a rano wyłącza się o wschodzie słońca o godz. 6.00. Tymczasem rano tego dnia jest pochmurno i pomimo wschodu słońca nadal dość ciemno, jednak niezależnie od pogody sterownik wyłącza światło automatycznie o wschodzie słońca. Zdarza się, że wtedy mieszkańcy uważają, że jest zbyt ciemno, a oświetlenie powinno jeszcze świecić. Natomiast przy niebie czystym bezchmurnym o tej samej porze 6.00 jest jasno i jest dobra widoczność.  Można oczywiście sterowniki przestawić np. o jakiś czas 30 minut, co robiliśmy, aby oświetlenie zapalało się wcześniej. Jednak wtedy gdy była dobra pogoda znowu mieliśmy uwagi mieszkańców, że oświetlenie świeci się w dzień, a Gmina nie reaguje i nie marnuje prąd i pieniądze.

Tak więc należy wiedzieć i przyjąć, że sterowniki regulują oświetleniem prawidłowo ze wschodami i zachodami słońca ale niezależnie od zmian pogody i przy dniach pochmurnych może być rano jeszcze, a wieczorem już ciemno przy braku oświetlenia, jednak dzięki temu oświetlenie nie świeci niepotrzebnie gdy jest już lub jeszcze jasno.

Warto przy okazji wiedzieć, że oświetleni eksploatowane przez Gminę Mikołów w czasie 1 godziny świecenia zużywa około 800 kWh, co rocznie daje zużycie za około 150 000 zł.

Tagi

Polecane strony

Copyright © 2019 Stanislaw Piechula

Design & code by SWIFT