• Dbamy wspólnie i odpowiedzialnie
    o nasz dom - Mikołów

Aktualności

Wróć 

Budżet w pigułce część 1 - Żłobek

Jak funkcjonuje budżet Mikołowa? Część 1 - Żłobek miejski.

 

Chciałbym by wszyscy Mikołowianie wiedzieli jakie miasto ma wydatki i na co idą nasze pieniądze, a wtedy będziemy mogli razem rozsądnie nimi gospodarować. Postanowiłem więc za Waszą podpowiedzią napisać cykl prostych artykułów, by jak najłatwiej i zrozumiale przedstawić trudne zagadnienie jakim jest budżet całego miasta. Rozpocznę od tych pozycji, które stanowią największą część naszego budżetu i dobrze obrazują różne modele finansowania. Czytając ten pierwszy artykuł dowiesz się między innymi, że:

 

- wpływy z podatków mieszkańców do budżetu miasta za 2016r. to około 97 mln zł;

 

- całkowity koszt żłobka za 2016r. : około 1,8 mln zł;

 

- koszt pobytu jednego dziecka w żłobku to 1116 zł / miesiąc, a w tym rodzice płacą 225 zł miesięcznie, zaś gmina dopłaca każdemu dziecku 981 zł miesięcznie;

 

- ilość dzieci rośnie i konieczna byłaby rozbudowa żłobka, a nawet niektórzy radni postulują otwieranie nowych żłobków w sołectwach.

 

Część 1 - ŻŁOBEK

Jednym z najważniejszych zadań gminy jest oświata i wychowanie. Jest to też nasz największy wydatek, który przekracza 30% całego budżetu miasta. Gdy rozmawiając z mieszkańcami, tłumaczę jak wydawane są miejskie pieniądze i ile kosztują różne zadania realizowane w celu spełnienia oczekiwań mieszkańców, wielu dziwi się, że te informacje nie są szeroko udostępniane, tak by wszyscy zdawali sobie z tego sprawę. Uznałem to za bardzo dobry pomysł, ponieważ z jednej strony wszyscy zyskamy większą wiedzę o naszej gminie, a z drugiej wszyscy korzystający z tych pieniędzy, dowiedzą się ile otrzymują i w jakiej formie pieniądze z miejskiego budżetu do nich wracają.

 

Zawsze kładę duży nacisk na fakt, że zdecydowana większość wydatków jest możliwa dzięki temu, że mieszkańcy są zameldowani w mieście, w którym mieszkają i płacą tu podatki. Ci natomiast, którzy mieszkają i podatków w Mikołowie nie płacą, nic nie wnoszą do miejskiej kasy, a w dodatku wykorzystają pieniądze mikołowskich podatników.

 

Jednym z dobrych przykładów jak to funkcjonuje jest żłobek miejski, który na obecną chwilę jest finansowany przez gminę (w przeciwieństwie do przedszkoli i szkół, na które otrzymujemy dopłaty z budżetu Państwa). Dzięki temu, że cała kwota na funkcjonowanie żłobka pochodzi z miejskiej kasy, mogliśmy uzależnić otrzymanie miejsca w tej placówce od tego, czy oboje rodziców rozlicza się z fiskusem w Mikołowie i także tutaj wskazuje swoje miejsce zamieszkania i zameldowania. Czyli w przypadku żłobka utrzymywanego z płaconych w Mikołowie podatków funkcjonuje prosta zasada – dokładasz się do wspólnego budżetu, możesz otrzymać miejsce w żłobku, czyli otrzymać każdego miesiąca spory zastrzyk finansowy.

 

Dlaczego postawiliśmy taki warunek? Z prostej, finansowej przyczyny. Mikołowski żłobek funkcjonuje na wysokim poziomie, a analizując wszystkie jego koszty można powiedzieć, że Gmina (a więc Mikołowianie płacący podatki) dopłacają do każdego uczęszczającego tam dziecka 891 zł miesięcznie. Rodzice zaś płacą dodatkowo 225 zł co miesiąc.

 

Zasada więc jest tu bardzo prosta: jeśli chcesz korzystać z tego, co jest utrzymywane z budżetu miasta (a więc z podatków tu mieszkających osób) - dokładaj się do wspólnej, miejskiej kasy płacąc podatki w Mikołowie. W sumie niewiele, a robi wielką różnicę, bo nie tylko w oczywisty sposób wpływa na kondycję finansową miasta, ale także jest po prostu sprawiedliwe i uczciwe wobec innych mieszkańców.

 

Podsumowując przykład miejskiego żłobka:

 

Liczba dzieci w naszym żłobku oscyluje w granicach 150. Dopłacając więc 891 zł miesięcznie każdemu dziecku, rocznie z budżetu (pieniędzy podatników) dopłacamy rodzicom korzystającym ze żłobka około 1,6 mln zł.

 

W zdecydowanej większości dzieci spełniające warunki otrzymują miejsca w żłobku, jednak z uwagi na fakt, że dzieci przybywa myślimy o zwiększeniu ilości miejsc w tej placówce. Warto jednak wiedzieć, że wiąże się to zawsze z określonymi stałymi wydatkami.

 

Do zapamiętania:

 

Wpływy z podatków mieszkańców do budżetu miasta za 2016r.: 97 mln zł

 

Całkowity koszt żłobka za 2016r. : około 1,8 mln zł

 

Koszt pobytu jednego dziecka: 1116 zł / miesiąc (w tym gmina 981 zł + 225 zł rodzice)

 

Ilość dzieci w żłobku: około 150 i potrzebne jest jego powiększenie.

 

 

Z uszanowaniem,
Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

Galeria

Polecane strony

Copyright © 2019 Stanislaw Piechula

Design & code by SWIFT