• Dbamy wspólnie i odpowiedzialnie
    o nasz dom - Mikołów

Aktualności

Wróć 

Osoby z niepełnosprawnością

Działania na rzecz osób z niepełnosprawnością w Mikołowie.

Polityka społeczna

Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych (w miastach na pr. powiatu) (art. 35a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społ. oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

01.02.2017 rok - Powołanie Doradcy Burmistrza później Głównego Specjalisty ds. Osób z Niepełnosprawnościami w Gminie przyczyniło się do zwiększenia działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Mikołowie. W okresie późniejszym Koordynatora ds. dostępności.

 

 

Pierwsze działania - wsparcie indywidualne

W kwietniu 2017 roku w Miejskim Domu Kultury odbyło się pierwsze spotkanie z niepełnosprawnymi mieszkańcami. Na którym przedstawił najważniejsze zagadnienia oraz rolę i główne zadania specjalisty.

Główne działania na rzecz mieszkańców z niepełnosprawnościami to czas indywidualnego wsparcia mieszkańców pomoc przy rozwiązywaniu drobnych problemów życia rodzinnego, źródeł dofinansowań, możliwość pomocy z jednostek gminnych, załatwienie spraw urzędowych oraz wielu innych związanych z zasobem lokalowym, transportem, oświatą, zdrowiem. 

 

 

 

Miejska Społeczna Rada ds. Osób z Niepełnosprawnościami 

By dobrze zrozumieć problemy osób z niepełnosprawnościami 14 czerwca 2017 roku zainicjował powołanie Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami w składzie Prezes mikołowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, osoba na wózku inwalidzkim - zawodnik Integracyjnego Klubu Sportowego „Jeźdźcy”, osoba z niepełnosprawnością narządu słuchu, rodzic niepełnosprawnego dziecka oraz osoba poruszająca się na wózku elektrycznym. Która działa, po dziś. Starał się, aby w gremium tym znalazły się osoby aktywne w swoich środowiskach oraz reprezentujące osoby niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami. Mam nadzieję, że Rada przyczyni się do tego, że za parę lat Mikołów stanie się miejscem przyjaznym niepełnosprawnym. Rada spotyka się raz na kwartał, do dnia dzisiejszego.

 

 

Projekt: „Śląskie bez Barier”

Wprowadzony na teren Gminy pod patronatem Wojewody Śląskiego, realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ścisłej współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i jest jednym z 17 projektów realizowanych w całej Polsce, które mają na celu monitoring stopnia wdrożenia Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
Projekt jest realizowany w okresie 1 kwietnia 2017 r. – 31 marca 2019 r. przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST” i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic.

Głównym celem projektu był monitoring stopnia wdrożenia Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w śląskich jednostkach administracji publicznej oraz dostarczenie władzom tych jednostek informacji w jaki sposób mogą poprawić dostępność dla osób z niepełnosprawnością i, jeżeli będzie to konieczne, pozyskać dotację na niezbędne modyfikacje.

W ramach projektu przeprowadzono konsultacje społeczne:

27.10.2017 roku I spotkanie ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami, opiekunami, rodzicami

28.11.2017 roku II spotkanie z Miejską Społeczną Radą ds. Osób z Niepełnosprawnościami w Mikołowie

11.12.2017 roku III spotkanie ze środowiskiem osób starszych - naszymi seniorami oraz starszymi osobami z niepełnosprawnościami.

 

W kolejnym etapie (od 24 stycznia 2018 roku) zostały przeprowadzone audyty w losowo wybranych jednostkach.

Zostały przygotowywane rekomendacje, które będą konsultowane z jednostkami. Później powstanie raport z całości.

 

W 2020 roku zaproponował uczestnictwo Gminy w projekcie „Śląskie samorządy dostępne dla wszystkich” – projekt zrealizowany.

 

 

Projektowanie Uniwersalne

Ingerencja w infrastrukturę powinna już wdrażać projektowanie uniwersalne. Nowo powstałe inwestycje mają zawierać udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Już zostały naniesione zmiany odnośnie dostosowania placów zabaw dla dzieci niepełnosprawnych.   Niewątpliwym sukcesem jest wdrożenie podczas omawiania bezpieczeństwa na pasach ujednolicenia udogodnień przejść w powiecie mikołowskim dla osób niepełnosprawnych. 

Podczas spotkań Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami są omawiane najważniejsze zagadnienia odnośnie różnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, w spotkaniach uczestniczą najważniejsi przedstawiciele UM. W ostatnim okresie udało się poprawić infrastrukturę, zorganizować liczne imprezy na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz omówić i przygotować kolejne już najbliższe udogodnienia. Zależy mi na tym by Mikołów był w najbliższych latach coraz bardziej dostępny dla wszystkich mieszkańców. 

 

 

 

Mieszkania dla (Nie)pełnosprawnych

Nowo budowane budynki mieszkalne, już na etapie planowania mają mieć mieszkania dostosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Takie lokale już znajdują się przy ul. Nowy Świat. Lokale parterowe są w miarę możliwości dostosowywane do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu.

W roku 2018, 2019, 2020, 202 osoby z niepełnosprawnością ruchową otrzymały swoje pierwsze mieszkania - dostosowane do swoich potrzeb.

 

Sport Osób z Niepełnosprawnościami

Tradycją stają się imprezy sportowe, które już cyklicznie odbywają się w Mikołowie tj. Rugby na Wózkach, Spartakiada, Zawody osób niepełnosprawnych, zajęcia na basenie. W 2018 roku odbyła się najważniejsza impreza - XI Igrzyska Olimpiad Specjalnych, gdzie Mikołów pełnił rolę organizatora.

W kolejnych latach podobne wydarzenia również doczekały się swojej organizacji. Również podczas organizowanych imprez osoby z niepełnosprawnością są mile widziane i zachęcane do uczestnictwa. Także w imprezach towarzyszących osoby z niepełnosprawnościami mają już swoją kategorię np. Mikołowskie biegi. 

Dodatkowo w roku 2022 i 2023 utworzono na terenie gminy zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami. Zajęcia odbywają się na Hali MOSiR w Mikołowie raz w miesiącu. W roku 2022 działał również crossfit dla niepełnosprawnych.

 

 

Kultura, spotkania przy kawie i herbacie 

Rok 2017 - 2019 był okresem organizacji spotkań. Pierwsze to prezentacja w Miejskiej Bibliotece Publicznej filmu „Miasto bez Barier – Modelki”, spotkanie z bohaterkami filmu pochodzącymi z Mikołowa. Podczas spotkania omówiono najważniejsze problemy związane z barierami architektonicznymi. 

Kolejne spotkanie z dziećmi i młodzieżą oraz mieszkańcami w MBP z p. Karolina Hamer – paraolimpijką w pływaniu – motywacja, determinacja, sukces.  

Wydarzenie "Poznaj mnie" - zorganizowane dla włodarzy miast powiatu mikołowskiego przez Urząd Miasta Mikołów - doświadczono z jakimi problemami na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Połączono praktykę z teorią.

Pozostałe wydarzenia w Mikołowie to:  “Tańce narodów świata” w MDK, Piknik Integracyjny na placu parkowym, Warsztaty Aktywnego Poszukiwania pracy w siedzibie FAR, Obchody dnia godności osób niepełnosprawnych. W tym miejscu składam ogromne podziękowania wszystkim organizatorom, instytucjom i osobom zaangażowanym w integrację z lokalną społecznością.

Kolejne lata odbywały się kameralne spotkania organizowane przez organizacje pozarządowe na terenie gminy.

Standardem stało się organizowanie imprez masowych ze specjalnie wyznaczoną bezpieczną strefą dla osób z niepełnosprawnościami. 

 

 

Współpraca – dostępność

Inicjator nawiązania współpracy z tłumaczem przysięgłym języka migowego – który uczestniczy przy zawarciu związku małżeńskiego osób niesłyszących – w maju 2018 roku mieliśmy okazję skorzystać z usług tłumacza – w ramach dostępności osoby niesłyszące nie ponoszą z tego tytułu dodatkowych opłat. 

Dodatkowo stacjonarne sesje rady miasta już są w standardzie tłumaczone na język migowy.

W ramach dostępności zostały zakupione szyny najazdowe dla Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie, które mają ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich dotarcie na scenę. Szyny są przenośne, można zatem wykorzystać je w każdym miejscu, które jest niedostępne dla osób na wózkach inwalidzkich. 

Przy tworzeniu nowej strony internetowej Urzędu Miasta współpracowaliśmy ze związkiem niewidomych. Ich specjaliści przeprowadzili audyt w ramach współpracy. Strona spełnia standardy WCAG 2.0 

W ramach działań na rzecz dostępności – udało się wyposażyć urząd w dwie pętle indukcyjne, nakładki do podpisu dla osób niewidomych, oznaczyć schody, oznaczyć każde biuro kodami QR.

 

 

 

 

Kolejne działania – „Dostępność plus”

Mikołów powoli staje się miastem otwartym na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Jest jeszcze sporo do zrobienia w różnych dziedzinach, jak transport, oświata, likwidacja barier, dostępność budynków i przestrzeni publicznej oraz organizacja bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Szukamy różnych rozwiązań. 

W roku 2018 Miasto Mikołów wystąpiło do Wydziału Ewaluacji Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego - Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju z chęcią podpisania porozumienia na program „Dostępność Plus” – Mikołów stał się sygnatariuszem program "Dostępność Plus".

Działania realizowane są po dzień dzisiejszy.

 

  

 

 

Programy, Profilaktyka

Od lat prowadzimy prelekcje dla młodzieży szkolnej odnośnie wakacyjnej brawury  - skoków do wody, wypadków komunikacyjnych. Program jest realizowany we współpracy ze Starostwem Powiatowym.

Organizacje pozarządowe działające na terenie gminy mają coraz więcej form wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo projekty realizowane przez miasto kierowane do seniorów są również dla osób z niepełnosprawnościami min „E- Mocni”, „Postaw na Rodzinę”.

Obecnie na terenie gminy działa program „Rehabilitacji 25 plus” – realizowany przez PSONI, Asystencja, opieka wytchnieniowa – realizowana przez MOPS.

 

  

 

Działania dodatkowe

W roku 2021, została otwarta, nieodpłatna miejska użyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla Mieszkańców Gminy – działa do dziś.

W roku 2022, został utworzony punkt konsultacyjno – informacyjny dla mieszkańców. W razie potrzeby mieszkańcy nieodpłatnie mogą spotkać się ze specjalistą lub uzyskać informacji jak postępować w przypadku, gdy ktoś zaczyna być osobą z niepełnosprawnością.

Została opracowana strategia działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Gminie Mikołów na lata 2020 – 2024 – (dokument zawierający wszystkie najważniejsze zadania i działania ukierunkowane na ułatwienie funkcjonalności osobom z niepełnosprawnościami w Gminie Mikołów).

 

 

 

Imprezy Kulturalne z myślą o osobach z niepełnosprawnościami

Wydarzenia kulturalne organizowane w Mikołowie są organizowane z myślą o osobach z szczególnymi potrzebami, święto Dni Mikołowa posiadają specjalną strefę z zachowaniem ciągów bezpieczeństwa.

Polityka działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością ich rodziców i opiekunów jest w Gminie rok rocznie udoskonalana. Jesteśmy Miastem przyjaznym wszystkim jego mieszkańcom.  

 

 

Logo „Mikołów bez Barier”

Najważniejszym wydarzeniem, to ogłoszenie konkursu na logo „Mikołów bez barier” – którego rozstrzygnięcie nastąpiło w styczniu 2024 roku. Logo ma na celu oznaczać miejsca przyjazne osobom o szczególnych potrzebach.

 

  

 

 

Nagrody i wyróżnienia za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami dla Gminy Mikołów

 

  

 

 

 

Galeria

Polecane strony

Copyright © 2024 Stanislaw Piechula

Design & code by SWIFT