• Dbamy wspólnie i odpowiedzialnie
    o nasz dom - Mikołów

Aktualności

Wróć 

Oświetlenie ulic

Oświetlenie działa według modyfikowanego systemu wschodów i zachodów słońca.

 

Często pojawia się pytanie - kiedy zapalają się i gasną lampy uliczne w Mikołowie lub dlaczego jest ciemno a jeszcze nie świecą, czy też dlaczego jest już jasno a jeszcze świecą?

Zainteresowanych wyjaśnieniem tego tematu proszę o zapoznanie się z poniższymi szczegółami.

 

Procesorowe sterowniki oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Mikołów dostosowane są do zmieniających się godzin wschodów i zachodów słońca, ale uwzględniają powstającą jasność przed wschodem i utrzymującą się jasność po zachodzie słońca, w związku z czym czas zapalania się i gaśnięcia lamp nie pokrywa się dokładnie z typowym czasem wschodu i zachodu słońca. Zainteresowanych tym zagadnieniem odsyłam do załączonych tabel, według których sterowniki zapalają i gaszą oświetlenie. Producent uwzględnia jasność przed wschodem i po zachodzie słońca, gdyż jasno się robi już przed ukazaniem się tarczy słońca, a po zaniku tarczy słońca jasność się jeszcze przez jakiś czas utrzymuje.

 

Przykładowo, dla strefy Mikołowa producent sterowników zaleca poprawki czasowe (załączona mapka Polski) przyśpieszenie zapalania o 17 minut rano przed godziną pojawiania się jasności przy wschodzie słońca (załączone tabele godzinowe dla poszczególnych dni) i opóźnienia gaśnięcia lamp o 23 minuty po zanikaniu jasności po zachodzie słońca. Wykorzystując te wartości można sprawdzić, o której godzinie powinny się zapalać i gasnąć nowe lampy ledowe w Mikołowie.

 

Czujniki tego systemu są czujnikami czasowymi a nie zmierzchowymi, więc nie są one w stanie uwzględnić zmian pogody i tego, że czasem przy zachmurzeniu bywa ciemniej niż przy bezchmurnej pogodzie.

Przykładowo jednego dnia wieczorem oświetlenie zapala się o zachodzie słońca o godz. 19.00, a rano wyłącza się o wschodzie słońca o godz. 6.00. Tymczasem rano tego dnia jest pochmurno i pomimo wschodu słońca nadal dość ciemno, jednak niezależnie od pogody sterownik wyłącza światło automatycznie o wschodzie słońca. Zdarza się, że wtedy mieszkańcy uważają, że jest zbyt ciemno, a oświetlenie powinno jeszcze świecić. Natomiast przy niebie czystym bezchmurnym o tej samej porze 6.00 jest jasno i jest dobra widoczność.  Można oczywiście sterowniki przestawić np. o jakiś czas 30 minut, aby oświetlenie zapalało się wcześniej. Jednak wtedy gdy była dobra pogoda znowu mieliśmy uwagi mieszkańców, że oświetlenie świeci się w dzień, a Gmina nie reaguje i marnuje się prąd i pieniądze.

 

Tak więc należy zauważyć, że sterowniki regulują oświetleniem prawidłowo i zgodnie z załączonymi tabelami utrzymującej się jasności przed wschodzie i po zachodzie słońca ale niezależnie od zmian pogody i przy dniach pochmurnych może być rano jeszcze, a wieczorem już ciemno przy braku oświetlenia, jednak dzięki temu oświetlenie nie świeci się ono niepotrzebnie gdy jest już lub jeszcze jasno.

 

Oczywiście jak każde urządzenie i to może się rozregulować, co czasami się zdarza przy wyładowaniach burzowych czy zanikach napięcia, a wtedy system wymaga ingerencji i ponownego nastawienia na właściwy czas. Gdyby mieszkańcy zauważali, że nastąpiło gdzieś rozregulowanie czasu świecenia, taka informacja jest dla nas zawsze cenna i sterowniki zostaną znowu prawidłowo ustawione.

 

Poza tym oświetlenie to, co do swojego natężenia światła i dawanej jasności spełnia obowiązujące normy a nawet je trochę przewyższa, chociaż niektórzy zauważają i mają rację, że przy starym oświetleniu było jaśniej. Wynikało to jednak z tego, że wtedy stare oświetlenie przewyższało obowiązujące normy dużo bardziej, gdyż prąd był znacznie tańszy i mało kto przejmował  się stratami energii.  Dlatego warto zauważyć, że oświetleni eksploatowane przez Gminę Mikołów w czasie 1 godziny świecenia zużywa około 800 kWh energii, co rocznie daje zużycie za około 150 000 zł za godzinę świecenia dziennie.

***

Galeria

Tagi

Polecane strony

Copyright © 2024 Stanislaw Piechula

Design & code by SWIFT